DENÍK

VIDEO JE VHODNÉ SI V NĚKTERÝCH MÍSTECH ZPOMALIT V NASTAVENÍ VIDEA!!!

Něco, co si můžeš zapsat do svého hotového deníku...

MODRÝ ŽIVOT

Ranní cvičení

- Nezapomeň se ráno protáhnout. Malá rozcvička je důležitá pro začátek každého dne. Protáhni si ruce, tělo i nohy a přidej pár kliků. Rozcvička není trénink a tak se nepřepínej.

Čištění zubů

- ráno si čistíme zuby pro krásu a večer pro zdraví. Dvakrát denně je minimum pro splnění úkolu. Jednou to nestačí. Chytrý kluk ale ví, že zuby si máme čistit po každém jídle.

Mytí studenou vodou

- otužování je půl zdraví. Nemusí z tebe být otužilec, ale své tělo můžeš utužit opláchnutím obličeje studenou vodou a přidej i krk. Ti odvážnější z vás se mohou opláchnout do půl těla, tedy od hlavy až k pasu.

Slušná mluva

- tento úkol si vybarvi na závěr dne. Přemýšlej, zda si nepoužil pro tento den některé sprosté slovo, zda jsi někoho nenazval ošklivým slovem.

Čestné jednání

- i tento úkol si vybarvi ke konci dne. Přemýšlej, zda jsi někoho neurazil, nepoužil lež, zda jsi někoho neprovokoval k hádce nebo snad ke rvačce.

Dobrý skutek

- dobrý skutek každý den je celoživotní úkol každého skauta. Pomohl jsi doma, ve škole, v kroužku nebo v družině? Nabídl jsi se dobrovolně k práci nebo tě někdo musel nutit? Pomohl jsi radou nebo skutkem?

Radostný prožitek

- poslední a snad nejtěžší políčko Modrého života. Zavzpomínej, cos dělal od dnešního rána do večera. Ke splnění tohoto úkolu by sis měl vzpomenout na něco krásného nebo příjemného. Malá chvilka, která ti udělala radost. Může to být sladkost od maminky, práce s taťkou v dílně, kreslení či malování, čtení tvé oblíbené knihy, stavění si ze stavebnice, výlet, ..... prostě něco, z čeho jsi měl radost. Nauč se radovat z maličkostí.

Skautský kroj

Skautský kroj je jedním z nejviditelnějších symbolů, jimiž skauti vyjadřují svoji příslušnost k hnutí. Říká o každém skautovi spoustu informací (odkud je, kde byl, jak dlouho je skautem, co splnil...)

Skautská lilie (slibový odznak)
Je to symbol s dávnou tradicí a bohatým významem. Lilie je především symbolem
čistoty: čistoty v myšlení, slovech a skutcích, což je obsah desátého bodu původního znění skautského zákona. Lilie je však zároveň symbolem správného směru: na kompasových růžicích a starých mapách se pomocí lilie označoval severní směr; lilie se zde vyvinula z ozdobného písmene T (z italského výrazu pro sever "Tramontana" - "Přes hory", tj. přes Alpy). Symbolicky se vykládají i tři liliové listy a to jako symbol tří bodů skautského slibu. Mají také skautům připomínat, že k cíli vede pouze přímá cesta: pokusy překážky obejít se stáčejí zpět. 

Krojová košile
Symbolizuje brnění rytíře. Každý skaut totiž má být bojovníkem za pravdu a košile je jeho zbroj!

Skautský šátek
Ten má každému skautovi připomínat, že jeho úkolem je sloužit druhým. Symbolizuje totiž roušku, kterou utíral Ježíš nohy svým učedníkům při poslední večeři.


SKAUTSKÁ HISTORIE

1907 - ZAKLADATEL SKAUTINGU - ANGLICKÝ LORD ROBERT BADEN-POWEL POŘÁDÁ 1. SKAUTSKÝ TÁBOR NA OSTROVĚ BROWNSEA

Robert Baden-Powell pořádá na ostrově Brownsea první skautský tábor na světě. Vybral si 20 chlapců, kteří byli nadšení jeho příručkou pro průzkumníky, která byla vydána dříve. Chlapci na táboře spolupracovali v malých skupinkách po pěti, v každé pak byl jeden zkušenější a starší člen. Na Brownsea je tak položen metodický základ k družině - nejdůležitější výchovné jednotce ve skautingu.

1912 - ZALOŽENÍ ČESKÉHO SKAUTINGU - PROFESOREM ANTONÍNEM BENJAMÍNEM SVOJSÍKEM

V létě roku 1911 profesor A. B. Svojsík odjíždí do Anglie, aby poznal zdejší skauty. V roce 1912 vychází jeho kniha Základy Junáctví, na které spolupracoval s tehdejšími představiteli vědy a kultury. V červenci téhož roku začíná první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice s třinácti chlapci. V roce 1913 se již skauti zabydlují v prvních podsadových stanech - světovém unikátu, který dodnes obdivují skautky a skauti z celého světa.
Brzy se ke skautingu přidávají dívky. První tábor skautek se koná v roce 1915 u Živohoště.

1918 - SKAUTI POMÁHAJÍ PŘI VZNIKU SAMOSTATNÉHO ČESKOSLOVENSKA. ZAČALI DORUČOVAT POŠTOVNÍ ZÁSILKY MEZI ÚŘADY = 1. ČESKOSLOVENSKÁ SKAUTSKÁ POŠTA

Během 20. století Junák - český skaut naráží na mnoho překážek při své činnosti. Zpočátku musí překonat 1. světovou válku. Skauti se aktivně účastní při zakládání republiky. V prvních dnech a týdnech svobody a nezávislosti se do služeb československé vlády a jejích orgánů dali čeští skauti, kteří zaručovali spolehlivé a rychlé dodávání listovních zásilek mezi úřady. Vznikají tak první známky s tématikou skautingu na světě.

1940 - SKAUTING ZAKÁZÁN NACISTY

Poprvé je organizace zrušena rozhodnutím K. H. Franka z 28. října 1940, kterému předchází rozehnání a zákazy letních táborů. Během druhé světové války mnoho skautů hájí myšlenky skautingu v ilegálním odboji či za hranicemi protektorátu. Sedm stovek z nich za to zaplatí životem. Někteří čeští skauti pak působí v oddílech v zahraničí, jiní se skryjí i s oddíly v dalších organizacích (Klub českých turistů, Klub Mladého hlasatele). Totalitní režim nedovoluje činnost hnutí, které stojí na demokratických principech.
Skauting je obnoven již v květnu 1945, poválečné nadšení pro skauting přivádí čtvrt miliónu členů. Další rok je v Praze odstartován 1. ročník Svojsíkova závodu pro družiny. V roce 1946 je vystavěna kamenná mohyla Ivančena v Beskydech na památku popravených skautů účastnících se nacistického odboje.

1950 - SKAUTING 2X ZAKÁZÁN KOMUNISTY

K obratu dochází v roce 1948. Organizace je začleněna do Svazu československé mládeže a roku 1950 rozpuštěna. Řada činovníků je obětí politických procesů a stráví roky v komunistických žalářích.

Další obnovení skautingu přichází v souvislosti s Pražským jarem a 29. března tak organizace oživuje svou činnost. Rozmach činnosti končí s rokem 1970. Skauting je po třetí na dlouhou dobu potlačen. I v tomto následném období pracují některé oddíly v jiných organizacích jako je klub českých turistů a daří se jim zachovat i skautský program. České a slovenské oddíly fungovaly i v exilu.

Po sametové revoluci v roce 1989 je opět obnovena činnost skautské organizace a 28. prosince téhož roku jsou schváleny stanovy organizace Český Junák - svaz skautů a skautek. Znovu vznikají skautská střediska v mnoha městech. Junák se stává členem mezinárodních skautských organizací. Skauti se opět pouštějí do budování svého hnutí. O jejich činnost je velký zájem a organizace se rozrůstá. V roce 1993 jsou vytvořeny nové organizace pro rozdělenou republiku.

Organizace za sto let své existence ovlivnila životy tisíců lidí. Můžeme mezi nimi najít právníky, prezidenty, lékaře, politiky, herce, vědce, spisovatele, novináře nebo třeba sportovce. Skauting vychovává silné osobnosti. V roce 2012 se čeští skauti ohlédnou za uplynulým skautským stoletím. Ale před sebou mají silnou budoucnost moderní organizace postavené na prověřených principech a myšlenkách.

SOUČASTNOST

V České republice v současné chvíli funguje 2 147 skautských oddílů, které každoročně uspořádají více než 1 000 táborů pro bezmála než 30 000 dětí. Členů a členek Junáka - českého skauta je 60 522, 41 083 z nich jsou děti a mladí lidé do 18 let (uzavřeno k 31.1.2018). Meziroční nárůst byl loni nejvyšší od roku 2006, šlo o 2 682 nových členů a členek. O činnost oddílů a potřebné zázemí se starají tisíce skautských dobrovolníků a dobrovolnic. Vedoucí pracují s dětmi ve svém volném čase a každý rok stráví skautingem průměrně přes 40 pracovních dnů.

Na celém světě je 50 miliónů členů a skauting je rozšířen do 216 zemí...


KPZ

Krabička poslední záchrany

  • ZÁPALKY
  • PROVÁZEK (MIN 1,5m)
  • MALIČKÁ SVÍČKA
  • DROBNÉ MINCE (30Kč)
  • 2 PŘIPÍNÁČKY
  • 4 ZAVÍRACÍ ŠPENDLÍKY
  • 2 HŘEBÍKY
  • 2 ŠPENDLÍKY
  • 2 KNOFLÍKY
  • JEHLA A NIT
  • DRÁTEK
  • MALÁ OSTROUHANÁ TUŽKA
  • SLOŽENÝ A4 PAPÍR
  • OBVAZ (půlka) + NÁPLAST (4 KUSY)
  • SPÍNACÍ SPONKA
  • BŘEZOVÁ KŮRA
  • KŘÍDA

KPZku by měl mít každý skaut stále u sebe (ve škole, na schůzce, venku) a měla by mu pomoci když se on nebo někdo v okolí zraní nebo když něco bude potřebovat svázat, či v jakékoli jiné nečekané situaci apod...
Všechny věci by měly být v co nejmenší karabičce.

SKAUTSKÝ ZÁKON

DENNÍ PŘÍKAZ
Vykonej alespoň jeden dobrý skutek denně!

1. ODDÍL TĚRLICKO
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky